Skip to content

1467 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block297
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,287
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
31%
Improvement Value:$132,000
69%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+6.4%
2024$7,032+5.4%
2023$6,674+1.4%
2022$6,579+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,287DeedBook 6378, Page 124Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 6225, Page 959Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4592, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1940