Skip to content

300 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block285
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,751
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
32%
Improvement Value:$149,200
68%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+6.6%
2024$7,872+5.5%
2023$7,459+1.5%
2022$7,349+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 3829, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950