Skip to content

1462 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block454
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
28%
Improvement Value:$123,500
72%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+6.4%
2024$6,340+5.4%
2023$6,018+1.4%
2022$5,932+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2653, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1950