Skip to content

531 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Aug 21, 1985

Property Information

Block290
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,353
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
32%
Improvement Value:$132,500
68%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,665+6.4%
2024$7,205+5.4%
2023$6,839+1.4%
2022$6,742+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940