Skip to content

565 Cleardale Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1939

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block290
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,091
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
35%
Improvement Value:$119,600
65%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+6.4%
2024$6,802+5.4%
2023$6,457+1.4%
2022$6,365+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3945, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1939