Skip to content

537 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1942

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block290
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
35%
Improvement Value:$119,100
65%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+6.4%
2024$6,773+5.4%
2023$6,428+1.4%
2022$6,337+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4613, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1942