Skip to content

7 Pershing Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1939

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block293
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,379
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
23%
Improvement Value:$208,100
77%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+6.4%
2024$9,975+51.4%
2023$6,590+1.4%
2022$6,496+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,379DeedBook 6490, Page 944Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5646, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1939