Skip to content

524 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1939

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block293
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
30%
Improvement Value:$161,500
70%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,011+6.4%
2024$8,470+5.4%
2023$8,039+1.4%
2022$7,925+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
Sq Ft1,830DeedBook 6426, Page 1475Recorded1/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1939