Skip to content

1190 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1936

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block294
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,797
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
28%
Improvement Value:$150,800
72%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+6.4%
2024$7,767+5.4%
2023$7,372+1.4%
2022$7,267+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 5875, Page 146

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4552, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1936