Skip to content

1106 Parkside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block294
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
25%
Improvement Value:$182,700
75%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+6.4%
2024$8,991+5.4%
2023$8,534+1.4%
2022$8,412+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6113, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$190,420
DeedBook 4783, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4240, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 2962, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1954