Skip to content

40 Bradway AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block297
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,400
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
31%
Improvement Value:$166,100
69%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+6.4%
2024$8,962+8.5%
2023$8,256+1.5%
2022$8,135+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950