Skip to content

1463 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2001

Property Information

Block297
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
32%
Improvement Value:$120,200
68%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+6.4%
2024$6,558+5.4%
2023$6,225+1.4%
2022$6,136+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910