Skip to content

318 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 1993

Property Information

Block308
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,333
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
41%
Improvement Value:$59,200
59%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,941+6.4%
2024$3,704+5.4%
2023$3,516+1.4%
2022$3,466+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916