Skip to content

312 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block308
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,514
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
37%
Improvement Value:$69,100
63%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,330-25.7%
2024$5,830+50.9%
2023$3,863+1.4%
2022$3,808+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 6417, Page 1966Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 6037, Page 451

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916