Skip to content

311 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 23, 1994

Property Information

Block310
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
29%
Improvement Value:$105,500
71%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+6.4%
2024$5,468+5.4%
2023$5,190+1.4%
2022$5,116+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2860, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1923