Skip to content

212 Hazel Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block30
Lot265
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage4,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
70%
Improvement Value:$13,800
30%
Total Assessment$45,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+6.4%
2024$6,289+5.4%
2023$5,969+1.4%
2022$5,884+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

DeedBook 6253, Page 1258Recorded6/24/2016

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5267, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1968