Skip to content

216 Robbins Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block31
Lot327
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage4,312
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
25%
Improvement Value:$95,900
75%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+6.4%
2024$4,728+5.4%
2023$4,488+1.4%
2022$4,424+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

DeedBook 6232, Page 1518Recorded11/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4158, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 2792, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967