Skip to content

436 Latona AveTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block311
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,134
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
29%
Improvement Value:$116,100
71%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+6.7%
2024$5,795+5.6%
2023$5,487+1.5%
2022$5,405+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940