Skip to content

361 Concord Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block311
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage2,688
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
22%
Improvement Value:$167,100
78%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+6.4%
2024$7,871+5.4%
2023$7,471+1.4%
2022$7,364+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,688DeedBook 6512, Page 1599Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2696, Page 1

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$105,350
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1938