Skip to content

355 Concord AveTrenton, NJ 08618

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block311
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage2,688
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
21%
Improvement Value:$168,000
79%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409+6.4%
2024$7,904+5.4%
2023$7,502+1.4%
2022$7,395+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,688DeedBook 6591, Page 120Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1938