Skip to content

436 Vannest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block315
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,552
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
28%
Improvement Value:$127,500
72%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+15.1%
2024$6,077+5.8%
2023$5,743+1.6%
2022$5,654+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930