Skip to content

873 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block320
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
20%
Improvement Value:$137,300
80%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757+6.4%
2024$6,351+5.4%
2023$6,028+1.4%
2022$5,943+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4072, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1948