Skip to content

26 Glen Stewart Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block473
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
27%
Improvement Value:$161,000
73%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+6.4%
2024$8,152+5.4%
2023$7,737+9.7%
2022$7,056+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3188, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1953