Skip to content

23 Preston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block322
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$120,600
75%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+6.4%
2024$5,945+5.4%
2023$5,642+1.4%
2022$5,562+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930