Skip to content

818 Lower Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1840

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block339
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD HIST#48
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,738
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
15%
Improvement Value:$263,300
85%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,161+6.4%
2024$11,431+5.4%
2023$10,850+1.4%
2022$10,695+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6113, Page 424

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1840