Skip to content

2450 Stuyvesant AveTrenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block339
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
25%
Improvement Value:$121,000
75%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+6.4%
2024$5,989+5.4%
2023$5,685+1.4%
2022$5,604+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 4835, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1900