Skip to content

800 Lower Ferry RdTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block339
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,564
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
21%
Improvement Value:$166,000
79%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+6.4%
2024$7,738+5.4%
2023$7,344+1.4%
2022$7,240+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,564DeedBook 6511, Page 815Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 6246, Page 96Recorded4/8/2016

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 2615, Page 816

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972