Skip to content

1375 Lower Ferry RdTrenton, NJ 08618

Built 1965

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block368
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1SF 2BG
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
27%
Improvement Value:$205,000
73%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+6.4%
2024$10,381+5.4%
2023$9,853+1.4%
2022$9,713+23.9%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,536DeedBook 6395, Page 1415Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 5202, Page 230

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965