Skip to content

400 Airport Corporate Dr

Trenton, NJ 08618

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block371
Lot3.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage22.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,105,500
9%
Improvement Value:$11,850,500
91%
Total Assessment$12,956,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$509,559+15.3%
2024$442,013+1039.4%
2023$38,792+1.4%
2022$38,239+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,000,000
DeedBook 5275, Page 200