Skip to content

24 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block373
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage980
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
34%
Improvement Value:$97,500
66%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+6.4%
2024$5,431+5.4%
2023$5,155+1.4%
2022$5,081+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947