Skip to content

105 Theresa St

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block468
Lot176
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage988
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
36%
Improvement Value:$82,900
64%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,074+6.4%
2024$4,769+5.4%
2023$4,527+1.4%
2022$4,462+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954