Skip to content

32 Decou Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block375
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,320
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
37%
Improvement Value:$129,800
63%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+6.4%
2024$7,668+5.4%
2023$7,278+1.4%
2022$7,174+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951