Skip to content

107 Summit Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1941

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block377
Lot267
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
31%
Improvement Value:$159,200
69%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,132+6.4%
2024$8,584+5.4%
2023$8,148+1.4%
2022$8,032+38.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,344DeedBook 6583, Page 1995Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,344DeedBook 6387, Page 249Recorded11/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$118,900
DeedBook 3160, Page 122

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2535, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1941