Skip to content

94 Hinckle Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block408
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,410
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
39%
Improvement Value:$121,000
61%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+6.4%
2024$7,379+5.4%
2023$7,004+1.4%
2022$6,904+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,410DeedBook 6614, Page 1215Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 6280, Page 1539Recorded3/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 5728, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1951