Skip to content

558 Howell Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1947

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block379
Lot347
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage989
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
53%
Improvement Value:$65,300
47%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+6.4%
2024$5,131+5.4%
2023$4,870+1.4%
2022$4,801+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 6189, Page 1383Recorded3/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947