Skip to content

510 Howell AveTrenton, NJ 08628

Built 1959

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
May 3, 1991

Property Information

Block381
Lot231
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,836
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
30%
Improvement Value:$166,600
70%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+6.4%
2024$8,858+5.4%
2023$8,408+1.4%
2022$8,288+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2564, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1959