Skip to content

129 Central AveTrenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block381
Lot240
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
33%
Improvement Value:$141,200
67%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+33.8%
2024$6,218+5.4%
2023$5,902+1.4%
2022$5,818+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,080DeedBook 6567, Page 353Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 6075, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1950