Skip to content

131 Central Ave W

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block381
Lot239
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,262
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
40%
Improvement Value:$106,100
60%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+6.4%
2024$6,525+5.4%
2023$6,193+1.4%
2022$6,105+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950