Skip to content

556 Grand AveTrenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$130,494
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block382
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningPRO
Sq Footage2,316
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
31%
Improvement Value:$155,500
69%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+6.4%
2024$8,363+5.4%
2023$7,937+1.4%
2022$7,824+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,494
DeedBook 6530, Page 1965

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6157, Page 1719

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 4629, Page 105

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966