Skip to content

178 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1963

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jan 16, 1997

Property Information

Block423
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,182
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
35%
Improvement Value:$145,800
65%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,763+6.4%
2024$8,237+5.4%
2023$7,818+1.4%
2022$7,707+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 3155, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1963