Skip to content

1871 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block259
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage6,331
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
9%
Improvement Value:$1,000,000
91%
Total Assessment$1,095,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,078-8.7%
2024$47,174+5.4%
2023$44,775+127.7%
2022$19,661+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft6,331DeedBook 6406, Page 303Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 6333, Page 428Recorded7/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960