Skip to content

5 Trenton AveTrenton, NJ 08628

Built 1917

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block384
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,874
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
38%
Improvement Value:$120,400
62%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650+6.4%
2024$7,191+5.4%
2023$6,825+1.4%
2022$6,728+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 6346, Page 1006Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 6310, Page 299Recorded12/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1917