Skip to content

514 Grand Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$346,500
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block384
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,282
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
27%
Improvement Value:$188,900
73%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+6.4%
2024$9,509+5.4%
2023$9,025+1.4%
2022$8,897+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$346,500
DeedBook 6000, Page 385

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986