Skip to content

145 Central Ave W

Trenton, NJ 08628

Built 1948

Last Sale Price
$205,200
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block384
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,808
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
41%
Improvement Value:$112,200
59%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+6.4%
2024$6,980+5.4%
2023$6,625+1.4%
2022$6,531+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,200
DeedBook 5583, Page 6

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4052, Page 4

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3963, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1948