Skip to content

532 Hinckle AveTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block397
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,332
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
38%
Improvement Value:$125,200
62%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+6.4%
2024$7,468+5.4%
2023$7,088+1.4%
2022$6,987+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,332DeedBook 6532, Page 1792Recorded8/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960