Skip to content

541 Grand AveTrenton, NJ 08628

Built 1913

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Dec 4, 1996

Property Information

Block397
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,580
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
28%
Improvement Value:$192,000
72%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+6.4%
2024$9,804+5.4%
2023$9,306+1.4%
2022$9,173+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$197,500
DeedBook 3139, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1913