Skip to content

479 Walker Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1999

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 7, 1999

Property Information

Block409
Lot70.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,908
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
28%
Improvement Value:$197,600
72%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+6.4%
2024$10,145+5.4%
2023$9,629+1.4%
2022$9,492+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3665, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1999