Skip to content

41 Wilburtha RdTrenton, NJ 08628

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block411
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,035
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
38%
Improvement Value:$189,100
62%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,000+6.4%
2024$11,280+5.4%
2023$10,706+1.4%
2022$10,553+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3320, Page 296