Skip to content

23 Blackwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2006

Property Information

Block420
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,329
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
33%
Improvement Value:$158,300
67%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,067+6.6%
2024$8,508+5.5%
2023$8,063+1.5%
2022$7,944+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960