Skip to content

9 Mansion Hill DrTrenton, NJ 08628

Built 1996

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block411
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,192
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
32%
Improvement Value:$295,300
68%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,164+6.4%
2024$16,134+5.4%
2023$15,313+1.4%
2022$15,095+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft3,192DeedBook 6378, Page 561Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3032, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1996